Třída motýlků

Příspěvky od pí. učitelky Jitky Kosařové, DiS.

Školní rok 2019-2020

Září ve třídě Motýlků

Po letních prázdninách jsme byli všichni zvědaví, jaká bude školka po opravách. Líbily se nám nové barvy na stěnách i nové dveře. Všimli jsme si přemístěných obrázků a jiných drobností. S takovými bystrými hlavičkami bylo opakování pravidel snadné. Rozpomněli jsme se, kam která věc patří. Opakovali jsme si barvy při hře Čáp ztratil čepičku. Opakovali jsme si jména kamarádů a poznávali je po hlase. Připomněli jsme si pravidla v ranním kruhu i na procházce. Vybrali jsme si místa u stolu a zabydleli kapsáře v šatně.

Když už jsme se cítili ve školce zase jako doma, mohli jsme se pustit do práce. Nejprve jsme vzpomínali na prázdniny. V rozhovoru jsme popsali, kde se nám líbilo, a zpracovali svůj zážitek i výtvarně. Ve školce se dobře cítí ten, kdo zná lidi, kteří se o něj starají. Proto jsme třídili, popisovali a skládali obrázky profesí spojených s naší školkou. Kuchařka, zahradník, paní učitelka i uklízečka na obrázcích dostávali své pomůcky a přiřazovali jsme je do správných místností.

Naší nejoblíbenější místností se pomalu stává tělocvična. Ve třídě každý den máme rozcvičku s básničkou, ale v tělocvičně jsme běhali, kouleli míči, házeli je a zdolávali překážkovou dráhu. Po takovém pohybu se nám dobře přemýšlí. Jeden z nejtěžších úkolů bylo v září procvičování popisu polohy v prostoru nebo na papíře. Umět správně ukázat, co je před, za, nad, pod, mezi je těžké a ještě to budeme procvičovat. Zábavné bylo zpívání. Zpívali jsme známé lidové písničky a v písničce Když si kamarád jsme doplnili srandovní zvuky.

První podzimní den 23. září jsme si prohlíželi obrázky s podzimními motivy a činnostmi. Líbilo se nám přivonět k podzimním květinám – jiřinám, růžím, afrikánům. Květiny nás inspirovaly k obrázku, na kterém jsme si procvičovali rovné čáry a uvolňovali ruce. Podobně jsme trénovali správné držení tužky i na obrázku mísy s ovocem a na pracovních listech. Do mísy bylo potřeba ještě vytrhat z papíru ovoce. Donutit prsty, aby trhaly papír správným směrem, se někomu dařilo více a někomu méně. Ale nikdo jsme to nevzdal. A to je moc dobře, protože je skvělé, když máme odvahu si každou činnost vyzkoušet.