Obnovujeme jídelníček

 

březen 2014

Bramborová kaše nastavená dýní, Bulgurový salát s dýní a tofu.doc (20,5 kB)

Leden 2014

Špecle s uzeným tofu a špenátem.pdf (10,4 kB)

 

Září 2013

obnovujeme jídelníček.doc (128 kB)

obnovujeme jídelníček 2.doc (61 kB)

 

Ve 4. čtvrtletí školního roku jsme vstoupili do projektu Zdraví na talíři – cesta ke zdravějšímu školnímu stravování, jehož cílem je vzdělat pracovníky mateřských a základních škol v Pardubickém kraji v oblasti zdravého stravování. Podle statistik přibývá dětí s nadváhou, s cukrovkou a alergiemi, poruchami soustředění a obecně stoupá dětská nemocnost. Jednou z příčin je nesprávná výživa a absence správných stravovacích návyků. Jen malá část dětí pravidelně snídá.

Následující informace jsou přejaty z informačního portálu hromadného stravování Jídelny.cz.

- výživa ovlivňuje zdraví z 30-50 %,
- tím, že budou více dohlížet na snídaně a svačiny svých dětí, mohou pro jejich zdraví mnoho vykonat,
- a nejen to, mohou tak hodně udělat i pro jejich chování a prospěch ve škole.

„Výhody snídání ovlivňují nejenom tělesnou, ale i duševní výkonnost, která je požadována zejména u školních dětí. Skutečnost, že dítě nesnídá, může mít za následek problémy s učením a poslušností (syndrom zlobivého dítěte). Organismus nemá dostatek „paliva“, tedy rychle využitelných sacharidů (glukózy), které jsou nezbytné pro funkci mozku. Následné hladovění vyvolává zhoršení kognitivních funkcí.

Naopak děti, které jsou zvyklé pravidelně snídat, mají lepší školní výkonnost, zvláště v průběhu pozdních dopoledních hodin. Konzumenti snídaně obecně dosahují lepších výsledků, jsou efektivnější v řešení problémů, logickém uvažování, lépe se vyjadřují a déle udrží pozornost. Příčina neobliby některých pokrmů dětmi ve školní jídelně se však rodičů týká mnohem více, než si možná sami uvědomují. Ve skutečnosti je hlavní překážkou fakt, že děti mnoho pokrmů neznají z domova a odmítají je jíst.“ (Citace z magisterské práce Lucie Stodolové.)

O realizaci projektu Zdraví na talíři vás budeme průběžně informovat prostřednictvím Rokytenských novin a webových stránek školy. Budeme rádi, když se do projektu zapojí žáci, děti, zaměstnanci školy, rodiče i veřejnost. Věřím, že se společně budeme setkávat při rozmanitých, zajímavých aktivitách.

Již jsme vyzkoušeli: bulgur s opečenou karotkou a fetou a se salátem z červené řepy a hroznů s pikantním brusinkovým dresinkem. Suroviny, recept i fotografii menu naleznete na webových stránkách školy v sekci O nás – školní jídelna – obnovujeme jídelníček.

Na září připravujeme akci pro děti, rodiče a veřejnost, nazvanou Má oblíbená zeleninová pomazánka, můj oblíbený zeleninový salát. Děti budou společně se svými rodiči, prarodiči představovat svůj výrobek, umožní ochutnávku, zájemcům poskytnou recept a všichni se zúčastní hodnocení pomazánek a salátů. Následně budou recepty zveřejněny na webových stránkách školy v sekci školní jídelna.

Bulgur s opečenou karotkou a fetou, salát z červené řepy.pdf (265 kB)

 

 

RECEPT NA PROSINEC 2012

Medailonky Švandy Dudáka.pdf (20,7 kB)

 

RECEPT NA LISTOPAD 2012

Budulínkova hrášková polívčička.pdf (19,9 kB)

 

RECEPT NA ŘÍJEN 2012

Mrkvové řezy.pdf (12,9 kB)

 

RECEPT NA ZÁŘÍ 2012

Dýňová polévka.pdf (13 kB)

  • Ve  školním roce 2011-2012 jsme se zaměřili na obnovu jídelníčku. Chceme, aby se v něm zrcadlila naše snaha o chutné zdravé jídlo, které nebude podporovat obezitu dětských i dospělých strávníků.
  • Jak jsme začali?

Návštěvou knihovny a zapůjčením zajímavých kuchařských knih. „Brázdili“ jsme internet. Sháněli vhodné dodavatele, abychom nenarazili na negativní ekonomickou stránku projevující se minusovým provarem. V průběhů září a října jsme vařili i z cizrnné mouky, fazolek atd.               

Na jídelníčku se objevila nová jídla např. polévka z hlívy ústřičné, rybí karbanátky, brněnský řízek, ovesná kaše, karbanátek ve smetanové omáčce, kuřecí plátek s fazolovými lusky.  Děti i dospělí degustovali. Některé jazýčky byly spokojené hned, jiné se snažily přijít novým pokrmům na chuť. Žáci kladně hodnotili mrkvový salát s ananasem. Jídelníček obohacujeme i mléčnými výrobky – např. různými druhy jogurtů, velmi oblíbený je našlehaný ochucený tvaroh.

Snažíme se žáky motivovat konzumaci zeleniny. Od listopadu žáci sbírají razítka za snědenou zeleninu a na konci školního roku budou nejlepší jedlíci zeleniny a ovoce odměněni ovocným dortem.

V průběhu školního roku „proběhne“ školou projekt o zdravém životním stylu – stravě, pohybu atd. Žáci se budou učit sami vyrobit zdravé saláty, pomazánky v rámci pracovních činností i zájmových činnosti školní družině. Rozhodli  jsme se, že každý měsíc pro vás zveřejníme recept na přání.

 

RECEPT NA BŘEZEN

Masové kuličky se smetanovou omáčkou a brusinkami

200 g brambor uvařených ve slupce

1 cibule

4 ančovičky

2 lžíce solamylu nebo maizeny (bramborového nebo kukuřičného škrobu)

sůl

mletý černý pepř

3 žloutky

800 g mletého masa (vepřové + hovězí)

100 ml smetany

asi 80 g chlebové strouhanky

olej na plech

150 g brusinkové zavařeniny

Na omáčku:    asi 150 ml vývaru

                     200 ml smetany

                     dle chuti sardelová pasta, hořčice

 

Ve slupce uvařené brambory oloupejte a nastrouhejte najemno do misky. Cibuli oloupejte, společně s ančovičkami nasekejte nadrobno a přidejte do misky k bramborám. Přisypejte škrob. Vše osolte, opepřete a dobře promíchejte.

Do hmoty postupně zapracujte žloutky a mleté maso. Dále přilijte smetanu a proptacujte. Připravenou fáš zahustěte strouhankou.

Z masové hmoty vytvarujte kuličky o průměru přibližně 3 cm. Rozložte je na olejem vymaštěny plech a pečte v troubě při 190°C, zhruba 25 min.

Upečené kuličky sundejte z plechu a vypečenou šťávu slijte do kastrůlku. Rozřeďte ji vývarem a krátce povařte. Potom přilijte smetanu. Omáčku dochuťte sardelovou pastou, hořčicí a odstavte. Kuličky rozdělte na talíře, přelijte je omáčkou a doplňte brusinkovou zavařeninou.Vhodnou přílohou jsou vařené brambory.

 

RECEPT NA ÚNOR

Těstovinový salát s kuřecím masem (4 porce)

1 balíček kvalitních těstovin, které uvaříme

0,40 kg kuřecích prsních řízků

2 papriky, nejlépe červenou a žlutou

4 rajčata

1 okurka

plechovka sterilované kukuřice

majolka nebo zakysaná smetana

podle chuti sůl, pepř, bylinky

 

Na pánvi na rozpáleném oleji orestujeme do červena maso nakrájené na nudličky. Necháme okapat a vychladnout nejlépe na ubrousku. Nakrájíme zeleninu, smícháme s vychladlým masem, těstovinami, kukuřicí, přidáme majolku, koření, sůl nebo bylinky a dobře promícháme. Necháme vychladit, ale může se podávat ihned, nejlépe s tmavým pečivem.

 

RECEPT NA LEDEN

Šunková pěna s jablkem

50 g šunky

1 jablko

50 g másla

1/2 dl šlehačky

 

Šunku pomeleme a utřeme s máslem. Přidáme ušlehanou šlehačku a dochutíme solí. Místo šlehačky můžeme použít jogurt.

 

RECEPT NA PROSINEC

Jablka v županu

1 balení listového těsta

11 menších jablíček

máslo, strouhanka

cukr, skořice

vejce na potření

brusinky, nebo rybízová marmeláda

 

Jablka oloupeme vyjádřincujeme. Těsto vyválíme a rozdělíme na 12 dílků (čtverců). Jeden dílek těsta zůstane na ozdobení, vykrájíme  z něho lístečky. Na každý čtverec dáme kousek másla, trochu strouhanky položíme jablko, otvor po jádřinci naplníme brusinkami. Posypeme cukrem a skořicí, zabalíme jako koláč, každý růžek potřeme rozšlehaným vajíčkem, aby se neotvírali. Potřeme celé vajíčkem, a nalepíme lísteček. Pečeme na 180˚ 20 minut. Navrch posypeme moučkovým cukrem. Pro vylepšení k jablíčku můžete přidat ořechy. (vl. 9.12.2011)

 

 

Recept na listopad - špenátovou pomazánka (na přání rodičů z MŠ)

 

Potřebujeme:

 ½ mraženého špenátu, olej, cibule, 2 vejce, sůl, pomazánkové máslo.

 

Jak na to:

Na troše oleje zpěníme nadrobno nasekanou cibuli, přidáme rozmražený špenát asi 10 min dusíme (často mícháme a když se zdá, že by se připaloval nebo je to moc husté tak přilijme mléko) vyklepneme vejce, necháme je srazit a dochutíme solí. Špenát necháme vychladnout a vymícháme s pomazánkovým máslem.  

 

I vy si prostřednictvím naších internetových stránek můžete požádat o recept na jídlo, které vašemu dítěti velmi chutná.

 

Jako bonus přidáváme tipy na vhodnou snídani a přesnídávku.

  • Pečivo nebo chléb s plátkem sýra nebo kvalitní šunky a kousek zeleniny.
  • Pečivo s pomazánkou (šunková pěna,  atd.).
  • Snídaňové cereálie s mlékem nebo bílým jogurtem.
  • Miska šlehaného tvarohu.
  • Ovocná rýže.
  • Domácí cereálie s medem.

 

Děti však nenuťte, pokud nejsou zvyklé ráno jíst. Začněte menšími porcemi, postupně přidávejte. Nezapomínejte na dostatek tekutin. Děti, které pravidelně a kvalitně jedí, jsou ve škole pozornější a učení jim jde celkově lépe.

 

Tipy na vhodnou školní svačinu

  • Chléb nebo pečivo s pomazánkou (např.tvaroh + margarin+ pažitka + celer se šunkou + pór).
  • Jogurt (možné zakoupit ve škole).
  • Tvarohový dezert, ovocná přesnídávka.
  • Zelenina nebo ovoce (celý kus, salát jako součást obložení sendviče apod.).
  • Sušené ovoce, domácí műsli, směs ořechů, cereální tyčinky.
  • Chléb, šunka, tvrdý sýr.
  • Občas něco sladkého, nejlépe připravené od maminky nebo od babičky.

 

Jestliže si nejste jisti, zda vaše dítě  od 3 do 18 let jí zdravě, nevíte, jak předcházet obezitě, zdravotním problémům obraťte se na Poradenské centrum Výživa dětí. Využijte možnosti bezplatné konzultace s odborníky na zdravou výživu dětí na www.vyzivadeti.cz nebo na infolince 800 230 000 každý všední den od 9 do 17 hodin. (vl. 18.11.2011)